Strona główna > Ukąszenia owadów > Ugryzienie meszki › Meszki - praktyczny poradnik
Warto wiedzieć - Ukąszenia owadów

altUgryzienie meszki - praktyczny poradnik
   ...meszki to realne zagrożenie...

Owady i ludzie zamieszkując Ziemię wypracowali dość skomplikowane relacje. Hematofagi - owady krwiopijne żywiąc się i walcząc o pokarm, przenoszą choroby na ludzi i zwierzęta. Ekosystem zmodyfikowany przez działalność człowieka, wymógł na wielu gatunkach nowe zachowania, a te z powodzeniem dostosowując się do nowych warunków, znajdują alternatywne źródła pokarmu i nowych żywicieli. Od kilku lat możemy zaobserwować coraz szersze występowanie meszek agresywnych w stosunku do ludzi, wydłuża się także okres wysokiej liczebności tych owadów i coraz częściej media donoszą o przypadkach dotkliwych ugryzień i powikłań. Na końcu tego wpisu znajdziesz preparaty na meszki, które podczas naszych testów okazały się najbardziej skuteczne.


Ugryzienie meszki. Kąsający owad na ludzkiej skórze.

Ugryzienie meszki - poznaj wroga

Meszki to owady należące do rzędu Diptera, rodzina Simuliidae. Są małe, 1-5 mm długości. My znamy te czarne, ale nie wszystkie tak wyglądają. Niektóre są żółto-pomarańczowe lub brązowo-szare. Według różnych źródeł ponad 1100-1250 gatunków jest znanych na całym świecie, w tym co najmniej 50-60 występuje w Polsce.

Samice gryzą, samce są pokojowo nastawione, ale zarówno jedne jak i drugie żywią się nektarem potrzebnym do uzyskania niezbędnej energii do lotu i większości procesów życiowych.
Podstawowa i najważniejsza różnica - samice po zapłodnieniu potrzebują krwi do rozwoju jaj. Głównym powodem ich agresji i ukąszeń jest instynktowne dążenie do przedłużenia gatunku. Poszukując pokarmu, opuszczają tereny rozrodcze i mogą przemierzać znaczne odległości wyszukując swoje ofiary. Różne gatunki mają różnych żywicieli. Tylko cztery rodzaje w rodzinie Simuliidae: Simulium i Prosimulium , Austrosimulium i Cnephia to gatunki, które żywią się krwią ludzi, inne preferują zwierzęta ciepłokrwiste.

Wysysanie krwi ułatwia ślina, która zawiera:

 • bardzo silny antykoagulant (substancję zapobiegającą krzepnięciu krwi)
 • proteazy rozkładające białka
 • oraz histaminę powodującą: swędzenie, rumień, guzy, czasem pęcherze, obrzęk i stan zapalny w miejscu ukąszenia owada - podrażnienie po ukąszeniu może utrzymywać się przez kilka dni

Odpowiedzią organizmu na ugryzienie meszki mogą być:

 • bóle głowy
 • nudności
 • gorączka
 • powiększenie węzłów chłonnych
 • bóle stawów

Objawy te są reakcją na toksynę wydzielaną w gruczołach ślinowych owada. W skrajnych przypadkach patogeny, które przedostaną się do organizmu w dużych ilościach, powodują wstrząs anafilaktyczny i zejścia śmiertelne.


Meszka żerująca na ludzkiej skórze


Meszki - rozmnażanie i rozwój

Jaja od 150-600 sztuk są najczęściej składane w wolno płynących rzekach, potokach i strumieniach. Według opinii naukowców z Katedry Entomologii Leśnej Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu - nie musi to być koniecznie płynąca czysta woda, wystarczy rów wypełniony świeżym deszczem, czy małe dobrze utrzymane oczko wodne pozbawione ryb.

Rozwój od larwy do dorosłego osobnika trwa 2-3 tygodnie, w zależności od temperatury wody i dostępności pożywienia. Po wykluciu larwy przyczepiają się do roślin i kamieni. Są bardzo wrażliwe na zanieczyszczenia wody. Odżywiają się cząstkami organicznymi, bakteriami, glonami. Poczwarki są nieaktywne i nie pobierają pokarmu. Dorosły osobnik po przepoczwarzeniu może wydostać się z wody na powierzchnię praktycznie z każdej głębokości, wypływając w bańce powietrza wytworzonej podczas procesu przepoczwarzania. Po przejściu przez taflę wody są gotowe do lotu. Średnia długość życia wynosi około 3 tygodni. Liczba pokoleń w roku może wahać się od jednego do czterech.

Meszki - globalny problem

Meszki są znane z bolesnych i potencjalnie niebezpiecznych ukąszeń. Stanowią problem, także dla zwolenników wypoczynku na świeżym powietrzu, właścicieli przydomowych ogrodów, żeglarzy, turystów, amatorów caravaningu, osób zaangażowanych w backpacking. Spotkać je można niemal wszędzie, gdzie płyną rzeki i strumienie, także w rejonach tropikalnych i arktycznych.

Od końca kwietnia do sierpnia populacja meszki stanowi utrapienie dla ludzi w Polsce i niemalże całej Europie. Praktycznie przez cały rok są zagrożeniem w USA, Kanadzie, Ameryce Południowej, Afryce i Azji.
W egzotycznych rejonach świata meszki z rodziny Simuliidae mają kluczowe znaczenie w przenoszeniu pasożytniczego nicienia Onchocerca volvulus, który powoduje Onchocerkozę (ślepotę rzeczną).
Meszki są tzw. wektorem tej choroby. W parazytologii i mikrobiologii lekarskiej wektor to organizm przenoszący pasożyty lub drobnoustroje zakaźne.
Ślepota rzeczna
jest bardzo groźną chorobą tropikalną, powodującą utratę wzroku. Obszar występowania to Azja, Afryka, Półwysep Arabski oraz Ameryka Południowa. Szacuje się, że na tę chorobę cierpi ponad 15 - 18 milionów ludzi na całym świecie, 300 tysięcy z nich w wyniku Onchocerkozy dotknęła ślepota.
Meszki
są także utrapieniem dla zwierząt, powodując utratę wagi u bydła, w niektórych przypadkach niedokrwistość, a także śmierć zwierząt domowych i hodowlanych.

Sytuacja w Polsce - meszki, ukąszenia i zwalczanie

Ukąszenia owadów - książka z serii Lekarz RodzinnyMeszki atakują chmarami. Po ukąszeniu meszki pozostaje wyraźny, niekiedy krwawiący ślad i trwający nawet do kilku dni bolesny obrzęk. Silna toksemia lub wstrząs anafilaktyczny, mogą doprowadzić do zejścia śmiertelnego zwłaszcza u dzieci.
Krwiopijne samice żerują tylko w dzień, są równie groźne w chłodne dni jak i podczas upałów.

Jedynym wydawnictwem na ten temat, jakie udało nam się znaleźć jest ciekawa książka "Ukąszenia owadów" autorstwa Dr n.med. Katarzyny Wrotek. Prócz praktycznych porad znajdziesz tam adresy placówek medycznych i tematycznych stron internetowych, a także ciekawie i w przystępny sposób podaną wiedzę na temat reakcji toksycznych, alergicznych, odczulania, profilaktyki i leków stosowanych u osób dorosłych i dzieci - warto przeczytać.

Podczas występowania plagi w dużych skupiskach ludzi, władze lokalne decydują się na zastosowanie zabiegu dezynsekcji, ale jest to metoda dalece nieskuteczna. DLACZEGO? To proste - owady migrują na znaczne odległości, często przemieszczając się z wiatrem. Takie działania (dezynsekcje), przy wątpliwym efekcie końcowym, wywierają także bardzo niekorzystny wpływ na ekosystem.

Plaga meszek prawdopodobnie będzie powracać w kolejnych latach, ponieważ jedynym i sprawdzonym sposobem kontroli populacji są biopreparaty i ich właściwe zastosowanie. W dużym skrócie metoda ta polegająca na potraktowaniu larw środkami zawierającymi pałeczki Bacillus thuringiensis israelensis, które są zabójcze dla larw i praktycznie nieszkodliwa dla innych żywych stworzeń. Preparaty te w wodach płynących porażają niemal wyłącznie larwy meszki i komara, są także całkowicie bezpieczne dla człowieka, oraz zwierząt. Metoda ta jest stosowana z powodzeniem w krajach Europy Zachodniej, USA, Kanadzie. Została także zaakceptowana przez Światową Organizację Zdrowia.
W Polsce jest trudna do zastosowania (ale nie niemożliwa), gdyż wymaga zaangażowania ze strony władz lokalnych, a z tym jak wiadomo bywa różnie.


Ukąszenie meszek - dwie meszki w akcji


Sposób na meszki, czyli jak się bronić?

 • W porze największej aktywności meszek unikaj przebywania na otwartej przestrzeni. Jeśli nie jest to możliwe, ubierz się tak, by jak najlepiej osłonić ciało.
 • Domowe sposoby na meszki takie jak olejki eteryczne: waniliowy, lawendowy, miętowy lub wyciąg z czosnku nie przyniosą spodziewanego efektu.
 • Liderem wśród repelentów jest DEEP - to najczęściej stosowany aktywny składnik aplikowany na całym świecie i od 50 lat nie ma sobie równych. Jest skuteczny także na kleszcze, komary i inne hematofagi, używany do kontroli populacji insektów w tropikach, stosowany przez wojsko w krajach zagrożonych dengą, febrą i malarią roznoszoną przez komary.
 • Dostosuj stężenie DEEP w preparacie do rodzaju aktywności i czasu spędzanego na zewnątrz. Przykładowo 5-10% to skuteczna ochrona na 2 do 4 godzin, zaś 25-30% zabezpieczy Cię na około 8 godzin.
 • Repelenty nie zabijają krwiopijców - zakłócają ich zdolności do wykrywania dwutlenku węgla i innych produktów metabolizmu człowieka, w efekcie czego owady nie są w stanie namierzyć ofiary.
 • Jeśli lubisz nowości i jesteś zdecydowanym zwolennikiem metod naturalnych, powinieneś zapoznać się z belgijskimi preparatami  JAICO Natural ANTI-MOSQUITO, które cieszą się doskonałą opinią i pomyślnie przeszły testy w  Instytucie Medycyny Tropikalnej w Antwerpii. Firma Jaico posiada w swojej ofercie repelenty, których głównym składnikiem jest wyciąg z eukaliptusa.
 • Podczas biwakowania i noclegów na łonie natury stosuj moskitiery.

Meszki - leczenie. Czyli jak postępować, gdy do ukąszenia dojdzie?

 • Ranę zdezynfekuj spirytusem lub wodą utlenioną - meszka zostawia otwartą ranę, przez którą łatwo wnikają wirusy i bakterie.
 • Niebezpieczeństwo powikłań wzrasta jeśli ukąszeń jest więcej. Ślina meszki zawiera toksynę i substancje drażniące, które szybko rozchodzą się po całym organizmie - kiedy więc stwierdzisz, że jesteś mocno pokąsany i Twoje samopoczucie się pogarsza niezwłocznie zasięgnijmy porady lekarza.
 • Ulgę przyniesie hydrokortyzon, oraz żele, kremy i emulsje łagodzące efekty ukąszeń, a także chłodne okłady z roztworu wody i octu (łyżka octu na szklankę wody lub łyżka sody na szklankę wody), należy też popijać musujące wapno.
 • Nie każdy toleruje maści, emulsje i kremy. Podczas wycieczek i wypadów w teren warto zabrać ze sobą Bite Relief Click (produkt znanej firmy LifeSystem) - to bardzo skuteczne urządzenie, które działa na zasadzie impulsu elektrycznego, minimalizuje opuchliznę i zapobiega swędzeniu skóry podrażnianej w wyniku ukąszenia owadów i insektów.


 Na meszki polecamy:


Repelent MUGGA - zawiera skuteczne stężenia DEET

    

KLIK BITE RELIEF CLICK

    

Repelenty zawierające DEET - seria Expedition firmy Lifesystems


  Jeśli uważasz, że ten wpis porusza ciekawy temat, podziel się nim na Facebooku, Twitterze, blogu lub zamieść link na ulubionym forum. Dziękujemy.


Opracowanie - Traveleros.pl


»
Wróć do strony głównej

 

facebook
kanal-rssCiekawe książki, które warto przeczytać:

Strzałka

Sternik motorowodny - książkaLot motolotnią - Motolotniarstwo dla każdego - KsiążkaWindsurfing dla wszystkich - książkaWindsurfing dla instruktora i amatora - książkaJak słożyć reklamację w biurze podróży - ebookUkąszenia owadów - książka