Prezent na komunię dla chłopca na pewno będzie chodzić po głowie, na długo przed tak ważnym i uroczystym dniem. Nie tak łatwo będzie coś wymyślić, ale w końcu trzeba będzie. Nie można iść z”pustą ręką”. Co nie oznacza, że w związku z tym trzeba podejmować się wielkich zakupów. Można wybrać coś skromnego, ale fajnego. Tym czymś będzie książka, albo nawet kilka książek.

Kiedy kiedyś, czyli Kasia, Panjan i Pangór

Jarosław Mikołajewski postanowił poruszyć bardzo ważny temat, jakim jest starość, odchodzenie, a także definitywnie śmierć. Rodzice nie raz i nie dwa mieli i będą mieć problem, aby z dzieckiem pomówić o takich tematach. Ale trzeba. Dzięki temu, jak przyjdzie im się z czymś takim już realnie zmierzyć, może być im nieco łatwiej. Jak rozmawiać z dzieckiem m.in. o śmierci? Pokazując im właśnie takie książki. Kasia to młoda dziewczynka, która przyjaźni się z panem Janem. Starszy pan bardzo chętnie opowiada swojej młodej przyjaciółce pewne historie. Sczasem zaczyna ją też oswajać ze starością i odchodzeniem. Dzięki temu, kiedy pan Jan już faktycznie umarł, dziewczynce było smutno, ale wierzyła, że jej przyjaciel odszedł na zawsze do lepszego miejsca.

Rodzina Obrabków i złoty diament

Autorami tej książki są Per Gustavsson i Anders Sparring. Jeżeli ktoś chce się pośmiać, jednocześnie mając do czynienia z niesamowitą opowieścią przygodową, to koniecznie musi zajrzeć do środka. Taka książka to hit, jeżeli chodzi o młodych czytelników. Rodzina Obrabków kocha zabierać cudze rzeczy. W szczególności tata Zbiro, mama Cela i Elka. Jedynie syn – Ture – taki nie jest. Co więcej, nie potrafi nawet kłamać. Pewnego dnia, rodzice zostawiają dzieci same, wyruszając do stolicy na wielką wystawę diamentów. Elka bardzo by chciała, żeby ktoś poczytał jej książkę i wybór pada na sąsiada – Paul Icjant. Sąsiad docieka, gdzie są rodzice dzieci. Ture o wszystkim mu mówi. Paul wie, że musi ruszyć za Obrabkami, ponieważ Ci na pewno nie zostawią diamentów w spokoju.

https://www.youtube.com/watch?v=yvDzbVLdAnY